High Performing Alumni

Interlochen alumni go on to prestigious and satisfying careers in the arts, cultural, service and business sectors. Many have made significant contributions to their fields and achieved exceptional success. The following is a sampling of alumni achievements. This list is ever-growing, so please let us know if there is a change or if we've missed someone.

Arts Administration | Corporate | Dance | Education | Music - Composers and Arrangers | Music - Conductors | Music - Jazz and Pop | Music - Solo & Small Ensembles | Music - Symphony Orchestra Musicians | Music - Vocalists | Print Media | Radio and Recording | Stage & Screen | Visual Arts

Arts Administration

Katherine E. Akos, Senior Consultant, Arts Consulting Group, San Francisco, CA
Deborah Berman, Dean, Colburn School of the Performing Arts, Los Angeles, CA
Bruce Coppock, Former President & Managing Director, Saint Paul Chamber Orchestra
Aaron Dworkin, Founder and Executive Director, Sphinx Competition; MacArthur Foundation "Genius Grant" recipient
Kenneth C. Fischer, President, University Musical Society
Barbara Heller, Head Conservator, The Detroit Institute of Arts
Robert D. Jorgensen, Past President of the American Bandmasters Association
Michael M. Kaiser, President, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts
Steve Lavine, President, California Institute of the Arts
Sarah S. Lutman, President & Managing Director, Saint Paul Chamber Orchestra
Thomas W. Morris, Former Executive Director, Cleveland Orchestra, Former Executive Director, Boston Symphony Orchestra, Current Artistic Director, Ojai Music Festival, Ojai, CA
Marilyn Rife, Orchestra Personnel Manager, Philadelphia Orchestra
Harold Weller, Founder of Foundation to Assist Young Musicians, Founding Music Director and Conductor Laureate, Las Vegas Philharmonic, Former Conductor Laureate, Flagstaff Symphony Orchestra , Founding Music Director, Ashland Symphony Orchestra, Former Music Director, Hamilton Symphony Orchestra 
Nancy King Zeckendorf, Former President Santa Fe Opera, President, Lensic Performing Arts Center, home of SFO

Corporate

Richard Bogomolny, Former President, Cleveland Orchestra
Susan Boster, Founder and Managing Director, Boster Group Ltd.
Jerry Burns, Former Head Coach, Minnesota Vikings
Lawrence Clarkson, Former President, Boeing Enterprises
Jeff Dalton, President and CEO, Broadsword
Michael Dermody, President and CEO, DP Properties
Bruce Dunbar, Former Business Manager, David Bowie
Steve Fisher, Basketball coach, San Diego State University
Steven Hayden, Vice Chairman, Worldwide Brand Service, IBM, Ogilvy & Mather, Inc.
Christie Hefner, Former Chairman & Chief Executive Officer, Playboy Enterprises, Inc.
Robert Hollway, Former Coach, St. Louis Cardinals Football, Former Assistant Coach, Minnesota Vikings
Timothy M. Jackson, Vice President, Media Services, Intelsat
F. Martin Johnson, Former CEO/President, JSJ Corporation
Frank Kelly, Jr., Former Vice President, American Express, Inc.
John E. McGarry, Managing Director, Goldmans Sachs
William Mecklenburg, Vice Chairman, Peat, Marwick, and Mitchell
Penny Payne, Fabric and Notions Editor, The McCall Pattern Company (Butterick, McCall's, Vogue Patterns)
Lawrence Page, Co-Founder & President, Products, Google Corporation
David Pocock, Former Artistic Director, American Pianists Association, Artistic Director Emeritus, Irving S. Gilmore International Keyboard Festival
Robert Radock, Board of Governors, National Academy of Recording Arts and Sciences - Florida; President Elect, Arts for a Complete Education/The Florida Alliance for Arts Education
David S. Rhind, General Counsel, North America, Hudson Highland Group, Inc.
Cameron Smith Sellers, Vice-President Business Development, Perfect.com
Charles Stoddard, Chairman, Grand Bank Financial Corp.
Elliot S. Weissbluth, CEO, HighTower

Dance

Kathleen Bannon, Former Dancer, Harkness Ballet Company; Executive Director of International Arts Enterprises, Inc.
Sarah Brazo, Member, Gus Giordano Dance
Cassady Barnes Chiarelli, Member, Gus Giordano Dance
Terese Freedman Coleman, Former Dancer, Bill Evans Repertory Theater, Professor of Dance, Mount Holyoke College, Artistic Director for Freedman Coleman Dance Company, NEA Fellowship Recipient
Janet Eilber, Artistic Director, Martha Graham Resources; Co-Founder, American Repertory Dance Company
Elizabeth Fisher, Past Member, Murray Lewis Dance Company; Lecturer, Hong Kong Academy for Art & The Theater Academy of Finland, Current Associate Prof. Of Dance, Univ. of Hawaii, Choreographer
Rory Flores, (deceased) European and Asian Company, "STOMP"
Diana Hart Johnson, Past Member Martha Graham Dance Company
Eric Hampton, (deceased) Dancer and Choreographer; founder, Eric Hampton Dance
Richard J. Hinds, Assoc. Choreographer Disney National and International tours of High School Musical and Center Theatre Group and Deaf West's production of Pippin, Asst. Dir. for Off-Broadway production of Frankenstein
Naomi Lang, Pairs Ice Dancer, five-time U.S. National Champion and member of the 2002 Winter Olympic Team
Liz Lerman, Liz Lerman Dance Exchange; Recipient of MacArthur Foundation "Genius" grant
Lizzie MacKenzie, Member, Gus Giordano Dance 
Victoria Marks, Assistant Professor of Choreography and Performance, Dept. of World Arts & Cultures, UCLA, Recipient of Fulbright Fellowship in Choreography, NEA Fellowship in Choreography 
Clarice Marshall, Former Member, Mark Morris Dance Company 
Carla Maxwell, Artistic Director of Limon Dance Company, 1998 New York Dance and Performance (Bessie) Award Winner
Jill Moffitt Nicklaus, Dancer, "Fosse", "Sweet Smell of Success", "The Gershwin's Fascinating Rhythm", "CATS", former dancer with Madonna 
Christopher Pilafian, Founding Member & Associate Artistic Director, Jennifer Muller/The Works; Faculty member, UC Santa Barbara 
Tom Rawe, Former Dancer, Twyla Tharp Company 
Leajato Robinson, Member, Tap Dogs 
Gary Schaaf, Former Director of Dance, University of Nebraska 
Amanda Schull, Member, San Francisco Ballet; as actress -- Jody in film "Center Stage", 
James Sofranko, Member, San Francisco Ballet
Peter Sparling, Past Member, Martha Graham Company; dance professor University of Michigan; founder, Dance Gallery/Peter Sparling Dance Co. 
Todd Stickney, Member, Ballet Oklahoma, Former Member, Joffrey Ballet II 
Susan Van Pelt, Founder of the former Van Pelt Dance Company, Lecturer, Dept. of Dance, The Ohio State University 
Shelley Washington, Twyla Tharp Company, American Ballet Theatre, "Hair" the film, Guest-in-residence, University of Illinois 
Angeline Wolf Gloria, Past Member, Jennifer Muller and the Works

Education

Dean Anderson, Former Deputy Director, Woodrow Wilson Center for Scholars; Former Under Secretary, Smithsonian Institution
James Caldwell, (deceased) Former Professor of Oboe Oberlin Conservatory of Music 
Thomas S. Clark, Dean, School of Music, North Carolina School of the Arts
Timothy Day, Chair, Woodwind Department San Francisco Conservatory
Steven Doane, Professor of Cello, Eastman School of Music
Gerald B. Fischer, President and CEO, University of Minnesota Foundation
Norman Fischer, Cello Professor, Rice University and Tanglewood; Founder, Concord String Quartet
James B. Forger, Director of School of Music and Saxophone Professor, Michigan State University
Mary K. Gray, Oberlin Conservatory of Music, Director of Conservatory Development and Alumni Affairs
David Greenhoe, Professor Emeritus of Trumpet at the University of Iowa
John W. Hill, Professor Emeritus of Musicology, University of Illinois
Barry Lieberman, Double Bass, University of Washington
Catharina Meints, Associate Professor of Viola da Gamba and Cello Oberlin Conservatory of Music
Samuel Meisels, president of The Erikson Institute, president of the Board of Directors of Zero To Three: The National Center for Infants, Toddlers, and Families
Anne Bartholomew Miller, Former Executive Director, Association of School Business Officials International  
David Salness, Head of Chamber Music Studies, University of Maryland, Former Member, Audubon Quartet
Marina Gobins Walchli, Dance faculty member Ohio University
Jerome Wiesner, (deceased) Former President Emeritus, MIT

Music - Composers and Arrangers

George Crumb, Composer
Rusty Edwards, Composer of hymns
Adam Guettel, Tony Award Winning composer of "Light in the Piazza", "Floyd Collins"
Laura Karpman, Four-time Emmy Award Winning composer, Film and stage score composer
Gary Remal Malkin, Composer for film and television, Principal Composer/Producer of the Remal Music Group, winner of 6 Emmy Awards
Joel McNeely, Composer and President Counterpoint Music, Inc.
Bob Mintzer, Saxophonist, composer and arranger
Starr Parodi, Former Keyboardist, "The Arsenio Hall Show" Band, Television Composer and Arranger
Gardner Reed, (deceased) Composer
Clifford Smith, Composer, Concert Pianist
Brad Warnaar, Freelance horn and Film score composer

Music - Conductors

Leif Bjaland, Artistic Director/Conductor, Florida West Coast Symphony and Waterbury (CT) Symphony
David Currie, Conductor, Ottawa Symphony
Dennis Russell Davies, Conductor
Frederick Fennell (deceased), Conductor, Tokyo Kosei Wind Orchestra, Founder, Eastman Wind Ensemble, Principal Guest Conductor, Dallas Wind Symphony
Guillermo Figueroa, Music Director/Conductor, New Mexico Symphony Orchestra, Puerto Rico Symphony Orchestra
Cal Stewart Kellogg II, Conductor, Austin Lyric Opera
Arthur David Krehbiel, retired Principal horn, San Francisco Symphony, Conductor, Merced Symphony Orchestra
Lorin Maazel, Music Director/Conductor, New York Philharmonic
Doug Monroe, Commander/Conductor, United States Air Force Band of the Golden West
Erik Nielsen, Kapellmeister, Frankfurt Opera
Barnaby Palmer, Musical Director, San Francisco Lyric Opera
H. Robert Reynolds, Former Director of Bands, University of Michigan, Conductor, Detroit Chamber Winds and Strings
Carl St. Clair, Music Director, Pacific Symphony Orchestra
Brian Salesky, Conductor
Elizabeth Schulze, Music Director/Conductor, Maryland Symphony Orchestra and Flagstaff Symphony, Conducting Assistant , New York Philharmonic
Gerard Schwarz, Conductor, Seattle Symphony Orchestra
Joseph Silverstein, Music Director, Florida Philharmonic, Faculty, Longy School of Music, Cambridge, Mass.
Neal Stulberg, Conductor and pianist

Music - Jazz and Pop

Chris Brubeck, Composer, lyricist, arranger, and performer; bass, guitar and piano
Daniel Brubeck, Drummer and percussionist
Rob Cantor, Member, Tally Hall
Regina Carter, jazz violin, MacArthur Foundation "Genius Grant" recipient
Kiku Collins, jazz trumpet, Beyonce Knowles, Michael Bolton
Chip Davis, Founder, Fresh Aire Records, Mannheim Steamroller
John DeFaria, Guitar Songwriter, Member, "Miami Sound Machine", Guitarist for John Secada, Kenny Loggins, and Gloria Estefan
Cedric Dent, Baritone and arranger Take Six
Gene Elders, Violinist, George Strait's Ace in the Hold Band, Lyle Lovett's Large Band
Peter Erskine, Jazz drummer
Josh Groban, Pop and Classical Singer Foster/Warner Bros. Recording Artist
Andrew Horowitz, Member, Tally Hall
Bruce Johnston, Member, "The Beach Boys"
Norah Jones, Jazz Singer & Pianist Blue Note Records Artist
Jewel Kilcher, Recording Artist, Grammy Award Winner
Damian Kulash, Member, OK Go, Grammy Award Winner
Al McKenzie, Music Director Temptations, Music Director and Keyboard Player
Tim Mitchell, Guitarist, Gloria Estefan, Grammy-nominated producer, Shakira, Mandy Moore, Emilio Estafan, Jr., Ricky Martin, Jon Secada
Tim Nordwind, OK Go, Grammy Award Winner
Fred Parcells, Member Irish band "Black 47"
Bruce Paulson, Trombone, former member, "The Tonight Show" Band, Founder and Member, L.A. Big Band
Clarence Penn, Jazz drummer, performed/recorded with Wynton Marsalis, Ellis Marsalis, Dave Douglas, Roberta Flack
Arnie Roth, Violinist, Mannheim Steamroller; Music Producer and Conductor; Conductor, Chicagoland Pops Orchestra
Tom Sharpe, drummer for Mannheim Steamroller and Dennis DeYoung (of Styx). 
Byron Stripling, Trumpet, "Count Basie Orchestra", featured soloist with the Boston Pops
Allen Vizzutti, Trumpet, former member, "The Tonight Show" Band, solo jazz/classical artist, Artist in Residence throughout universities worldwide, creator of Allen Vizzutti Trumpet Method
Rufus Wainwright, Singer/Songwriter, Juno Award Winner
Walter White, Jazz trumpet, Guest Performer, Detroit Symphony Orchestra, Yamaha Performing Artist
Peter Yarrow, Member, "Peter, Paul and Mary"

Music - Solo and Small Ensembles

Bibi Black, Trumpet, Recording Artist
Stacy Blair, Piccolo Trumpet (deceased)
Kenneth Broadway, Concert Pianist, recording artist
Curt Christensen, Trumpet, Air Force Band
Kevin Cobb, Trumpet, American Brass Quintet
Kevin Cole, Concert Pianist esp. Gershwin repertoire
John Dalley, Violininst Guarneri String Quartet
James Dunham, Former Violist, Cleveland Quartet; Guest principal violist, Boston Symphony & Dallas Symphony; Professor of Viola, Shepherd School of Music, Rice University
Matthew Duvall, Percussionist, Eight Blackbird
Woody English, Member, Army Brass Quintet, Principal Trumpet, U.S. Army Concert Band, Principal Cornet, Brass Band of Battle Creek
Bruce Hall, Freelance Trumpet, Boston Pops
Kim Kashkashian, Solo violist and faculty, New England Conservatory
Ani Kavafian, Violinist
Ida Kavafian, Violinist
Yolanda Kondonassis, Harpist
Seymour Lipkin, Pianist
Michelle Makarski, Violinist
David Oei, Pianist
Sven Reher, Violist (deceased)
Eric Ruske, French Horn; Assistant Prof. Of Music, Boston University Tanglewood Institute. Former Member, Empire Brass, Former Member, Cleveland Orchestra
David Shifrin, Former Artistic Director and Clarinetist, Lincoln Center Chamber Orchestra; Professor of Music, Yale University
Alex Shuhan, Founder, Rhythm and Brass; Former Member, Dallas Brass; Assistant Professor of Horn, Ithaca College
Clifford Smith, Concert Pianist, Composer
Ray Stewart, Tuba Meridian Art Ensemble, Principal Tuba, American Composers Orchestra, Prof. of Tuba Studies ,State University of New York, Fredonia
Christopher Taylor, Pianist, Third place winner, 1993 Van Cliburn Competition, Assistant Professor of Piano, UW-Madison

Music - Symphony Orchestra Musicians

Mark Abbott, Horn, Detroit Symphony Orchestra
Jennifer Arnold, Viola, Oregon Symphony
Rochelle Abramson, Violin, Los Angeles Philharmonic
Kristin Ahlstrom, Associate Principal Violin, Saint Louis Symphony Orchestra
Katherine Killian Anderson, Viola, Metropolitan Opera Orchestra
Scott Andrews, Principal Clarinet, Saint Louis Symphony
Brad Annis, Bass, Israel Philharmonic
Darwyn Apple, Violin, Saint Louis Symphony Orchestra
Stephanie Arado, Assistant Concertmistress, Minnesota Orchestra
Luis Baez, Associate Principal Clarinet, San Francisco Symphony
Donald Baker, Principal Oboe, Detroit Symphony Orchestra
Mary Barranger, Piano/Celeste, San Diego Symphony
Paul Barrett, Principal Bassoon, Honolulu Symphony
John Bartholomew, Viola, Chicago Symphony Orchestra
Margaret Batjer, Concertmistress, Los Angeles Chamber Orchestra
Jeanne Baxtresser, Former Principal Flute, New York Philharmonic
Brant Bayless, Principal Viola, Utah Symphony
Scott Bell, Oboe, Pittsburgh Symphony
Sharon Berenson, Violin/Keyboard, Atlanta Symphony Orchestra
Kendall Betts, Former Principal Horn, Minnesota Orchestra
Bonnie Bewick, Violin, Boston Symphony Orchestra
Jeff Biancalana, Trumpet, San Francisco Symphony
Darcie Bishop, Principal Trumpet, Mississippi Symphony Orchestra
Mary Bisson, Horn, Baltimore Symphony Orchestra
Jeannette Bittar, Former Principal Oboe, Tampa Philharmonic
Roger Blackburn, Trumpet, Philadelphia Orchestra
William Blossom, Bass, New York Philharmonic
Roger Bobo, Former Tuba, Los Angeles Philharmonic
Linton Bodwin, Bass, Detroit Symphony Orchestra
Tod Bowermaster, Assistant Principal Horn, Saint Louis Symphony Orchestra
Martha Driggs Bowman, Principal Bassoon, Grand Rapids Symphony
Sonja Braaten, Violin, Cleveland Orchestra
Jill Rachuy Brindel, Cello, San Francisco Symphony
Christopher Brown, Principal Bass, St. Paul Chamber Orchestra
Edward Scott Brubaker, Horn, Metropolitan Opera Orchestra
Heather Buchman, Former Principal Trombone, San Diego Symphony
William Buchman, Assistant Principal Bassoon, Chicago Symphony Orchestra
Sarah Bullen, Principal Harp, Chicago Symphony Orchestra
Elizabeth Burkhardt, Assistant Principal Bassoon, Atlanta Symphony Orchestra
Curtis Burris, Bass, National Symphony Orchestra
Charles Butler, Principal Trumpet, Bellingham Festival of Music
Michael Byrne, Principal Oboe, Victoria Symphony
Andres Cardenes, Concertmaster, Pittsburgh Symphony
Samuel Caviezel, Associate Principal Clarinet, Philadelphia Orchestra
Marcy Chanteaux, Assistant Principal Cello, Detroit Symphony Orchestra
Cornelius Chiu, Violin, Chicago Symphony Orchestra
Caroline Coade, Viola, Detroit Symphony Orchestra
Franklin Cohen, Principal Clarinet, Cleveland Orchestra
Larry Combs, Former Principal Clarinet, Chicago Symphony Orchestra
Catherine Compton, Viola, Detroit Symphony Orchestra
Abbie Conant, Former Principal Trombone, Munich Philharmonic
Colin Corner, Bass, Rochester Philharmonic Orchestra
Marty Connally, Violin, Las Vegas Philharmonic
Peter Cooper, Principal Oboe, Colorado Symphony
Lee Ann Crocker, Bass, San Francisco Symphony
Whitney Crockett, Principal Bassoon, Los Angeles Philharmonic
Joel Dallow, Assistant Principal Cello, Atlanta Symphony Orchestra
Amanda Davidson, Associate Principal Trombone, New York Philharmonic 
Warren Deck, Former Tuba, New York Philharmonic
John Dee, Principal Oboe, Philharmonic of Florida
Juan de Gomar, Bassoon, Atlanta Symphony
Jason De Pue, Violin, Philadelphia Orchestra
Zachary De Pue, Concertmaster, Indianapolis Symphony
Steven Dibner, Associate Principal Bassoon, San Francisco Symphony
Philip Dikeman, Assistant Principal Flute, Detroit Symphony Orchestra
Louise Dixon, Flute, Chicago Symphony Orchestra
Elaine Douvas, Principal Oboe, Metropolitan Opera Orchestra
Christopher Dudley, Principal Trombone, Baltimore Symphony
Elayna Duitman, Violin, Detroit Symphony Orchestra
Bryan Dumm, Cello, Cleveland Orchestra
John Eckstein, Associate Principal Cello, Utah Symphony
Carolyn Edwards, Violin, Pittsburgh Symphony
Julie Edwards, Viola, Utah Symphony
Gerald Elias, Associate Concertmaster, Utah Symphony
Clay Ellerbroek, Principal Flute, Florida Orchestra
Nancy Ellis, Viola, San Francisco Symphony
David Everson, Assistant Principal Horn, Detroit Symphony Orchestra
David Fay, Bass, Philadelphia Orchestra
Debra Fayroian, Cello, Chamber Music North
Richard Ferrin, Former Viola, Chicago Symphony Orchestra
Rachel Ferris, Principal Harp, San Antonio Symphony 
Rafael A. Figueroa, Principal Cello, Metropolitan Opera Orchestra
Cynthia Finks, Violin, National Symphony Orchestra
Jonathan Fischer, Associate Principal Oboe, San Francisco Symphony
Jorja Fleezanis, Former Concertmaster, Minnesota Orchestra, Violin Faculty at Indiana University Jacobs School of Music
Felicia Foland, Bassoon, Saint Louis Symphony Orchestra
Lisa Ford, Principal Horn, Gothenburg Symphony Orchestra
Jordan Frazier, Double Bass, Orpheus Chamber Orchestra
Kenneth Freudigman, Principal cello, San Antonio Symphony
Joanna G'froerer, Principal Flute, National Arts Centre Orchestra, Ottawa
Robert Galbraith, Violin, San Francisco Opera Orchestra
Jeff Garza, Principal Horn, San Antonio Symphony
Bradley Gemeinhardt, Assistant Principal Horn, Metropolitan Opera Orchestra
Rachel Goldstein, Violin, Chicago Symphony Orchestra
Kevin Good, Trumpet, Detroit Symphony Orchestra
Mark Gould, Former Principal Trumpet, Metropolitan Opera Orchestra
William Gowen, Double Bass, Austin Symphony Orchestra
Erich Graf, Principal Flute, Utah Symphony
David Griffin, Horn, Chicago Symphony Orchestra
David Grossman, Bass, New York Philharmonic
Konradin Groth, Former Principal Trumpet, Berlin Philharmonic
Guðný Guðmundsdóttir, Concertmaster, Iceland Symphony Orchestra
Nathaniel Gurin, Assistant Principal Trombone, Detroit Symphony Orchestra
Lynn Hague, Viola, Saint Louis Symphony Orchestra
James Hall, Assistant Principal Oboe, Utah Symphony
Charles Hamann, Principal Oboe, National Arts Centre Orchestra, Ottawa
Richard Harlow, Cello, Philadelphia Orchestra
Dawn Harms, Violin, San Francisco Opera Orchestra
Truman Harris, Assistant Principal Bassoon, National Symphony Orchestra
Diana Haskell, Principal Clarinet, Saint Louis Symphony Orchestra
Randall Hawes, Trombone/Bass Trombone, Detroit Symphony Orchestra
Michael Henoch, Assistant Principal Oboe, Chicago Symphony Orchestra
Richard Hirschl, Cello, Chicago Symphony Orchestra
Emily Ho, Violin, Saint Louis Symphony Orchestra
Sarah Hogan, Bass, Saint Louis Symphony Orchestra
Karla Holland-Moritz, Cello, San Diego Symphony
Steven A. Honigberg, Cello, National Symphony Orchestra
Boyde Hood, Trumpet, Los Angeles Philharmonic
John Hood, Bass, Philadelphia Orchestra
J. William Hudgins, Percussion, Boston Symphony Orchestra
Gregory Hustis, Principal Horn, Dallas Symphony
Mark Jackobs, Viola, Cleveland Orchestra
Maxim Janowsky, Bass, Detroit Symphony Orchestra
Carol Jantsch, Principal Tuba, Philadelphia Orchestra
Nancy Luther Jara, Flute, New Zealand Symphony
Brian Jones, Principal Timpani, Detroit Symphony Orchestra
Gloria Gibson Jones, Assistant Principal Bass, Atlanta Symphony Orchestra
Daniel Jordan, Concertmaster, Sarasota Orchestra
Marcia McHugh Kamper, flute, Baltimore Symphony
Huei-Sheng Kao, Assistant Concertmaster, Pittsburgh Symphony
Jonathan Kurt Karoly, Cello, Los Angeles Philharmonic
Danis Kelly, Harp, Milwaukee Symphony
Kimberly Kaloyanides Kennedy, Associate Concertmaster Violin, Detroit Symphony Orchestra
Julie Kim, vioin, Hart House Orchestra
Herold Klein, Violin, Philadelphia Orchestra
William Klingelhoffer, Co-Principal Horn, San Francisco Opera Orchestra
Penelope Knuth, Principal Viola, Sinfonia Venezuela
Elizabeth Koch, Principal Oboe, Atlanta Symphony Orchestra
Stanley Konopka, Assistant Principal Viola, Cleveland Orchestra
David Krauss, Principal Trumpet, Metropolitan Opera Orchestra
Richard Kvistad, Principal Percussion/Associate Timpani, San Francisco Opera Orchestra
Christopher S. Lamb, Principal Percussion, New York Philharmonic
Lisa-Beth Lambert, Violin, Philadelphia Orchestra
Aaron LaVere, Principal Trombone, Oregon Symphony Orchestra
Sophie Laville, Principal Second Violin, Sinfonie Orchester Biel
Judith LeClair, Principal Bassoon, New York Philharmonic
Raymond Leung, Violin, Atlanta Symphony Orchestra
Louis Lev, Associate Principal, Violin, Pittsburgh Symphony
Lorin Levee, Principal Clarinet, Los Angeles Philharmonic
Scott Lewis, Viola, Utah Symphony
Lewis Lipnick, Contrabassoon, National Symphony Orchestra
Ju-Fang Liu, Principal Bass, Indianapolis Symphony
Jonathan Lombardo, Principal Trombone, Buffalo Symphony
Louis Lowenstein, Cello, Pittsburgh Symphony
Shanda Lowery, Viola, Detroit Symphony Orchestra
Leslie Ludena, Violin, San Francisco Opera Orchestra
Adam Luftman, Principal Trumpet, San Francisco Opera Orchestra 
Claudia Mahave, Violin, Pittsburgh Symphony
Jeremy McCoy, Assistant Principal Bass, Metropolitan Opera Orchestra
Joan Butler McGee, Oboe, Las Vegas Philharmonic
Anthony McGill, Principal Clarinet, Metropolitan Opera Orchestra
Demarre McGill, Principal Flute, San Diego Symphony
Kathryn Meany, Oboe/English Horn, National Symphony Orchestra
Catharina Meints, Cello, Cleveland Orchestra
Paul Merkelo, Principal Trumpet, Montreal Symphony Orchestra
Alexander Miller, Assistant Principal Oboe, Grand Rapids Symphony
Joel Moerschel, Former Cello, Boston Symphony Orchestra
Stephen Molina, Assistant Principal Bass, Orchestra Personnel Manager, Detroit Symphony Orchestra
Thomas Morgan, Viola, San Diego Symphony
Anne Moyls, Former Oboe, Victoria Symphony
Robert Murphy, Violin, Detroit Symphony Orchestra
Dana Edson Myers, Violin, Saint Louis Symphony Orchestra
Patricia Niemi, Percussion, San Francisco Opera Orchestra
Elsa Nilsson, Violin, St. Paul Chamber Orchestra
Heidi Moss Nitchie, Viola, Atlanta Symphony Orchestra
Kristin North, Violin, Las Vegas Philharmonic
William Nulty, Principal Trumpet, Zurich Opera Orchestra
Dennis O'Boyle, Violin, Pittsburgh Symphony
Gary Ofenloch, Tuba, Utah Symphony
James Olin, Principal Trombone, Baltimore Symphony
Sean Osborn, Former Clarinet, Metropolitan Opera Orchestra
Michael V. Ouzounian, Principal Viola, Metropolitan Opera Orchestra
Janet Paulus, Principal Harp, Orquesta Filarmonic 
Bradley Pfeil, Former Principal Bass, Las Vegas Philharmonic 
William Preucil, Jr., Concertmaster, Cleveland Orchestra 
Max Raimi, Viola, Chicago Symphony Orchestra 
Bjorn Ranheim, Cello, Saint Louis Symphony Orchestra 
Catherine Ransom, Flute, Los Angeles Philharmonic
Richard Ranti, Associate Principal Bassoon, Boston Symphony Orchestra; Principal Bassoon, Boston Pops Orchestra
Beth Rapier, Associate Principal Cello, Minnesota Orchestra 
William Rappaport, Clarinet, Atlanta Symphony Orchestra 
Dorian Rence, Violin, New York Philharmonic 
Douglas Rioth, Principal Harp, San Francisco Symphony 
Brad Ritchie, Cello, Atlanta Symphony Orchestra 
Harold Robinson, Principal Bass, Philadelphia Orchestra 
Richard Robinson, Bass, Detroit Symphony Orchestra 
Ann Marie Hudson Roeske, Associate Principal Viola, Dallas Symphony Orchestra
Frank Rosenwein, Principal Oboe, Cleveland Orchestra
Michael Sachs, Principal Trumpet, Cleveland Orchestra 
Sanford Salzinger, Violin, Atlanta Symphony Orchestra 
Brent Samuel, Cello, Los Angeles Philharmonic 
Adel Sanchez, Assistant Principal Trumpet, National Symphony Orchestra 
Michele Saxon, Bass, New York Philharmonic 
Anne Marie Scharer, Horn, Metropolitan Opera Orchestra 
Florence Schwartz, Violin, Chicago Symphony Orchestra  
Bruce Smith, Violin, Detroit Symphony Orchestra 
Christina Smith, Principal Flute, Atlanta Symphony Orchestra 
Thomas V. Smith, Trumpet, New York Philharmonic 
Harold Smoliar, English Horn, Pittsburgh Symphony 
James Snapp, Principal Trumpet, Sinfonica Xalapa, Mexico 
Linda Snedden-Smith, Violin, Detroit Symphony Orchestra 
R. Allen Spanjer, Horn, New York Philharmonic 
Barrick Stees, Assistant Principal Bassoon, Cleveland Orchestra 
Edmund Stein, Violin, San Diego Symphony 
Robert Stephenson, Principal Oboe, Utah Symphony 
Scott S. Stevens, Perc/Faculty/ Asst. Personnel Manager, Metropolitan Opera Orchestra
Michael I. Strauss, Principal Viola, Indianapolis Symphony 
Ann Strubler, Violin Detroit Symphony Orchestra 
Jack Sutte, Trumpet, Cleveland Orchestra  
Daniel Sweeley, Horn, Buffalo Philharmonic Orchestra 
Brant Taylor, Cello, Chicago Symphony Orchestra
Amy Teare, Violin, Houston Symphony 
Tamara Thweatt, Former Flute, Piccolo, Los Angeles Philharmonic 
Kazuo Tokito, Piccolo, Philadelphia Orchestra 
Stephanie Tretick, Viola, Pittsburgh Symphony 
Jared Tunison, Trumpet, Grand Rapids Symphony 
Jeremy Turner, Cello, Metropolitan Opera Orchestra 
Karin Ursin, Flute, Syracuse Symphony Orchestra
Michael Udow, Principal Percussion, Santa Fe Opera; Director of Percussions Dept., University of Michigan; solo international appearances in Australia, Croatia, Japan, Korea. 
James VanValkenburg, Assistant Principal Viola, Detroit Symphony Orchestra 
William Vaughan, Bass, National Symphony Orchestra 
William Ver Meulen, Principal Horn, Houston Symphony 
Robert Vernon, Principal Viola, Cleveland Orchestra 
Mark Votapek, Former Associate Principal Cello, Saint Louis Symphony Orchestra 
Rudolph Vrbsky, Assistant Oboe, National Symphony Orchestra 
Keisuke Wakao, Assistant Principal Oboe, Boston Symphony Orchestra 
Carolyn Gadiel Warner, Keyboard Instruments, Cleveland Orchestra 
Susan Welty, Horn, Atlanta Symphony Orchestra 
Charles Wilkinson, Timpani, Assistant Principal Percussion, National Symphony Orchestra  
Paul Wingert, Cello, Detroit Symphony Orchestra 
Benjamin Wright, Trumpet, Boston Symphony Orchestra 
Nancy Wu, Associate Concertmaster, Metropolitan Opera Orchestra 
James Lee Wyatt III, Percussion, San Francisco Symphony  
Rachel Young, Cello, National Symphony Orchestra
Jessica Zhou, Principal Harp, Boston Symphony Orchestra
Jeffrey Zook, Flute, Piccolo, Detroit Symphony Orchestra 
Gregory Zuber, Principal Percussion, Metropolitan Opera Orchestra

Music - Vocalists

Roberta Alexander, Soprano
Cedric Berry, Bass Baritone, LA Opera 1999-00
Emily Golden-Bilowitz, Soprano/Mezzo-Soprano
Steven Kronour, Chair Vocal Department, University of California, Santa Barbara
Richard Lalli, Vocal instructor, Yale University, Vassar
Lorraine Hunt Lieberson, Mezzo-soprano (deceased)
Courtney Mills, Soprano 
Jessye Norman, Soprano
Elizabeth Parcells-Becker, Coloratura Soprano (deceased) 
Jerrold Pope, Professor, Baritone, Florida State University
Ashley Putnam, Soprano
Erie Mills Rescigno, Soprano, Professor at San Jose University
Lisa Saffer, Soprano
Christopher Schaldenbrand, Baritone, Houston Grand Opera 00-01
Cheryl Studer, Soprano
Kenneth Tarver, Tenor
Margaret Jane Wray, Soprano
Phil Zawisza, Baritone

Print Media

Terri Apter, Author
David Blum, Journalist Wall Street Journal; Esquire magazine; New York magazine; The New York Times Magazine, Esquire, Vanity Fair
Cynthia Rice Ellingsen, Author 
Cathy Guisewite, Creator, comic strip Cathy
Pamela White Hadas, Poet and author
Jay Peterzell, Investigative Reporter, Time
Lisa Powers, Art Director/Designer, Newsweek
Paula Sharp, Novelist
David Shenk, Author, contributor to National Geographic, Slate, The New York Times, Gourmet, Harper's, The American Scholar, NPR and PBS, The New Republic and The Nation
Doug Stanton, Novelist, "In Harms Way"
Jeffrey Taylor, Staff Reporter, Chicago Tribune, Former Writer, The Wall Street Journal, Author
Sean "Sparky" Thomas, Anchor/Reporter, "Russia Today," Moscow, Russia
Catherine Yow, Author

Radio and Recording

Wesley Horner, Executive Producer, Smithsonian Radio, Smithsonian Productions
Tim Kotowich, Managing Director ACT Music + Vision Record Co.
Myron Nettinga, Re-recording Mixer, Sound Designer. Academy Award for sound, "Black Hawk Down"
Jim Svejda, Producer and Announcer, "The Record Shelf", Public Radio International, "On Film", CBS Radio Network, Author, "The Insider's Guide to Classical Recordings"
Daniel Zwerdling, Senior Correspondent, National Public Radio

Stage & Screen

Betty Aberlin, Lady Aberlin on "Mr. Roger's Neighborhood"
Michael Arden (Moore), Broadway's "Big River" and "The Times They Are a-Changin'" Twyla Tharp/Bob Dylan project.
Damian Arnold, Chicago's Steppenwolf Theatre Company
Christiana Arvetis, Midwest Producer, "Today Show"
Kate Baldwin, Tony Award nominated actress, "Finian's Rainbow"
Elizabeth Bartley, Broadway's "Fortune's Fool"
Meredith Baxter, "Family Ties," TV films
Annie Burgstede, television's "Charmed," "CSI," "Smallville," and "Everwood"
Richard Brooks, "NYPD Blue," "Judging Amy," "Law and Order"
Bruno Campos, television's "Jesse," "Nip/Tuck," "Leap Years," "The D.A.," and the films "Dopamine" and "O Quatrillo!" (Academy Award nominee for Best Foreign Film)
William Church, Director of Theatre at Interlochen Center for the Arts and Artistic Director of the Interlochen Shakespeare Festival
Victoria Clark, Broadway actress and Tony Award Winner for "Light in the Piazza"
Katherine Cunningham-Eves, television's "Judging Amy," "Law & Order," "Veronica Mars"
Benjamin Davis (Walker), "Kinsey," "Flags of Our Fathers"
Jennifer Ehle, Tony award-winning actress "The Coast of Utopia," "The Real Thing," British film star
Damon Evans, Actor, "The Jeffersons," Metropolitan Opera
Elizabeth Everett, production word on television's "Judging Amy," others.
Tovah Feldshuh, Tony Award Winning Actress, Mini-series "Holocaust"
Jack Ferver, Comedy Central's "Strangers With Candy," Broadway's "Betty's Summer Vacation," and the film "Outside Providence"
Niki Flacks, Actress
Barrett Foa, actor and puppeteer Broadway's "Avenue Q", "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee"
Ben Foster, "The Laramie Project," "Liberty Heights," "I've Been Waiting For You," "Six Feet Under," "X-Men: The Last Stand"
Veronica Redd Forrest, Actress, "The Young and the Restless"
Sara Gilbert, "Roseanne" "High Fidelity," "Riding in Cars with Boys," "ER"
James Ginty, film's "K-19: The Widowmaker"
Wendell Harris, Jr., Filmmaker
Brennan Hesser, ABC-TV's "Johnny Zero"
Evan Helmuth, films "Fever Pitch," "Garfield," "Mr. Woodcock," and USA-TV's "NCIS"
Roderick Hill, Broadway's "Lestat," the film "Kinsey," and the Royal Shakespeare Company's "Cymbeline"
Maya Moore Hirayama, News Anchor, Tokyo
Lance Horne, winner of the 2006 Jonathan Larson Award for Musical Theatre Composition
Felicity Huffman, Actress, Emmy Award Winner, "Desperate Housewives" on ABC, "Transamerica"
Tom Hulce, Stage and screen actor, Academy Award Nominee, "Amadeus", Producer, 2007 Tony Award Winner "Spring Awakening"
Linda Hunt, Actress, Academy Award Winner, "The Year of Living Dangerously"
Celia Keenan-Bolger, Broadway actress, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee"
Kathleen Hurley, Broadway tour of "Chicago"
Jeffrey Kay, Associate Producer, "CBS News This Morning"
Joshua Leonard,  Actor, "The Blair Witch Project"
Phill Lewis, Actor, "City Slickers," "Big Blue Marble"
Logan Lipton, Broadway tour of "Wicked"
Jennifer Lynch, Producer/Director
Andrew McGinn, Broadway's "The Invention of Love"
Michael McMillian, WB-TV's "What I Like About You," TNT-TV's "Saved," and the film "Dorian Blues"
Drew McVety, Broadway actor, "Lone Star Love" and "Spamalot"
F. Hudson Miller, Sound Editor, Academy Award Nominee, "Star Trek VI the Undiscovered Country." Sound Editor, Walt Disney Television.
Bruce Morton, National Correspondent, CBS News
Dermot Mulroney, Male lead role, "My Best Friend's Wedding," "The Family Stone" and "Samantha"
Andre Pastoria, Tony Award-winning Producer
Donovan Patton, Host, Nickolodeon's "Blue's Clues"
Adam Pelty, Broadway production actor & choreographer "Scarlet Pimpernel"
Lee Percy, Film Editor, "Kiss of the Spider Woman," "Blue Steel Fortune," "Single White Female"
Juan-Paolo Perre (Adam Alexi-Malle), Actor, Broadway: "Titanic the Musical," Film: "Bowfinger," "A.I.," "The Man Who Wasn't There"
Rain Pryor, Actress, formerly on "Head of the Class"
Anthony Rapp, Actor, "Rent"
Jackson Rathbone, The Disney Channel, ABC-TV's "Beautiful People"
Katherine Reilly, Trevor Nunn's London production of "A Streetcar Named Desire" (with Glenn Close)
Olivia Reith Rosewood, films "Titanic," "Almost Famous," "Where's Marlowe" and television's "Silk Stalkings" and "CSI"
Sarah Dart Ruhl, Playwright, Recipient of MacArthur Foundation "Genius" grant
Gabriella Santinelli, films "Pirates of Penzance," "Iolanthe," "H.M.S. Pinafore," "The Mikado," and "Losing Isiah," the London production of "Jerry Springer: The Opera" and a singer on the soundtracks of "Lord of the Rings"
Sara Schudde, Broadway tour of "Cats"
Matt Scott, FOX-TV's "Party of Five"
Alexandra Silber, "The Woman in White" at London's Palace Theatre
Mark Silverberg, NBC-TV's "ER"
Toni Trucks, Showtime-TV's "Barbershop"
Mike Wallace, Correspondent, "CBS News 60 Minutes"
Claire Winters, HBO-TV's "Empire Falls"
Kelly Wolf, Actress, "Graveyard Shift" "A Day in October"
Sean Young, Actress, "Dune," "No Way Out," "Cousins," "Ace Ventura: Pet Detective," "Blade Runner," "Stripes"

Visual Arts

Kristen Andersen, Senic designer The Creation Museum, Production designer - "Finding Neo" winner 2005 LA Short Film Awards.
Joan Baron, Mixed media, Environmental artist
Kimberly Brooks, Contemporary American painter and new media artist. Exhibitions: Whitney Museum of American Art, Museum of Modern Art, California Institute of the Arts and LACMA.  Founding Editor of Huffington Post Arts 
Susan Crowell, Associate Professor/Lecturer, University of Michigan Residential College/School of Art & Design
Amy Forester, Principal of Farm Consultancy design firm, London; Former exhibit designer, Central Park Zoo; Branding/Packaging design Vidal Sassoon/Asia
Wendy Midener Froud, Sculptor and puppet builder
Jack Ink, Glass blower/painter, Vienna, Austria
Garry Kvistad, Owner, Woodstock Chimes, Woodstock, NY, CEO, Woodstock Percussion, Inc.
Thomas Nash, Professiona Portrait artist. Works appear in the United States Capitol, the Georgia Capitol and throughout the United States. Studio in Roswell, Georgia
Pat Oleszko, Performance Artist, works have appeared at the Museum of Modern Art, and in magazines Martha Schwartz, Landscape Architect, Martha Schwartz, Inc. Faculty of Harvard School of Design
Greg Shelnutt, Chair and Professor of Art, Art Department, Clemson University
Laura Sindell, Ceramics/sculptor
Robert Snyder, Artist, Faculty Member, Chicago Art Institute
Nancy Swearingen, owner Swearingen Fine Portraits, Dearborn and Northville, Michigan
Roger P. Thomas, Executive Vice President Design for Wynn Design and Development
Nolan Ross, cartoonist, (deceased)
Kurt Weiser, Regents Professor of Ceramics, Arizona St. University, Recipient of the National Endowment for the Arts Visual Artists Fellowship
Faye Wrubel, Paintings Conservator, Chicago Art Institute

 

Share: